مستندهای جنگ ایران و عراق – جنگ تحمیلی

جنگ ایران و عراق یا جنگ تحمیلی بدون شک یکی از طولانی ترین و مرگبارترین جنگ های قرن بیستم است. هم به لحاظ وسعت مناطق درگیر، و هم میزان تلفات ناشی از تاکتیک های قدیمی و تسلیحات نامتعارف…

در دوران جنگ سرد میان شوروی و آمریکا که هرکدام تلاش داشتند در کشوری ثالث، دیگری را به چالش بکشند، شاید ایران نخستین کشوری باشد که با رویکرد متفاوتش، دو طرف شرق و غرب را علیه خود در یک جبهه قرار داد و در این نزاع شاهد کمک های مالی و تسلیحاتی عظیمی از جانب آنها و کشورهای حاشیه خلیج فارس بودیم.

با اینکه برخی معتقدند صحبت های تنش زای مقامات ما در ابتدای انقلاب، باعث بروز جنگ شد، اما بسیاری از تحلیلگران و منابع معتبر، عراق را آغازگر این جنگ می دانند.

پیشینه این جنگ شاید به مدت ها قبل تر بازگردد، اختلافات مرزی بر سر رود اروند و کشتی رانی آن احتمالا مهمترین مناقشه آن دو باشد. و عراق تا زمان انقلاب ایران، خود را در حدی نمی دید که بتواند حرف خود را ولو با زور، به کرسی بنشاند. اما…

پس از انقلاب 57 ایران و کودتای نافرجام نوژه، ارتش ایران شاهد پاکسازی گسترده ای بود و این موضوع از چشم صدام پنهان نماند. از نظرش اکنون بهترین زمان برای حل و فصل مناطق مرزی بود، پیش از آنکه ایران بتواند خود را بازسازی کند و توان دفاعی اش را افزایش دهد.

از همین رو، عراق در 31 شهریور 1359، حملات هوایی و زمینی و دریایی اش را علیه ایران آغاز نمود اما در همان ماه های ابتدایی زمینگیر شدند و جنگ به طور فرسایشی ادامه یافت. شاید بتوان گفت که در ابتدا عراق، ایران را دست کم می گرفته و پس از بازپسگیری خرمشهر، ایران توان دفاعی عراق را دست کم گرفته بود و نتیجه اش عملیات های خونین عمدتا در چند کیلومتری مرزها شد.

در زیر، آرشیو بی نظیر سایت صد مستند را درباره این جنگ ملاحظه خواهید کرد که مرتبا بروز می شود.

مستند جنگ ایران و عراق (8 قسمت دوبله)