مجموعه کشف تاریخ

کشف تاریخ نام مجموعه ای است که در هر قسمت سعی دارد به ابعاد ناشناخته یا کمتر شناخته شده یک موضوع بپردازد. تاکنون فصل اول آن با 4 قسمت بیرون آمده است که این فصل شامل موضوعات زیر می باشد:

قسمت اول – هیتلر، نابغه نظامی؟

قسمت دوم – هیروشیما، تنها دلیل تسلیم آلمان بود؟

قسمت سوم – طرح مارشال اروپا را نجات داد؟

قسمت چهارم – مائو، پدر چین امروزی بود؟

فصل دوم:

قسمت اول – سوییس و جنگ جهانی دوم، نمونه ای از بی طرفی؟

طبق منوال گذشته، ما آثار منتخب را ترجمه می کنیم و این مجموعه قطعا یکی از آنهایی است که ارزش دیدن دارد. با اینکه دهها مستند درباره هیتلر، هیروشیما یا جنگ سرد تولید شده که در سایت دیده اید، اما باز هم هرکدام از قسمت های این مینی سربال، حرف جدیدی برای گفتن دارند و اگر یک قسمت آن را ببینید، سایر قسمت ها را نیز دنبال خواهید کرد.

از نکات جالب این مجموعه تفاوت کارگردان های آنهاست و هر قسمت کارگردان و سبک و موسیقی جداگانه ای دارد. اما گرافیک و جلوه های بصری همگی کار دیوید کورن برزوزا هستند که سبک کاری اش مثل (فلش زدن و توقف تصویر) را در کارهای قبلی او مثل پس از هیتلر، هیتلر در مقابل چرچیل و جوانان هیتلری مشاهده کرده اید.

همین تفاوت کارگردان ها باعث شده تا امتیاز برخی قسمت ها متفاوت باشد، مثلا قسمت طرح مارشال به تنهایی نامزد یک جشنواره فرانسوی شده و می توان آن را گل سر سبد این فصل خواند که بسیار دقیق تر از مستند جنگ سرد یا پس از هیتلر، به این موضوع و حقایق درونش پرداخته است.

فصل دوم این مجموعه نیز امسال بیرون آمده ولی هنوز در اینترنت انتشار نیافته است. اما موضوعاتش مثل ریگان و پوتین می توانند دیدنی باشند و ما به محض در دسترس قرار گرفتن، ترجمه شان را آغاز خواهیم کرد.

اگر به وقایع تاریخی علاقه مندید، بدون شک کشف تاریخ در آرشیو مستندهای محبوبتان، قرار خواهد گرفت.

توجه: قسمت چهارم پیش تر در سایت تحت عنوان (مائو، پدر چین امروزی) قرار گرفته و جدید نیست.