مستند عراق: ویرانی یک ملت

پس از وقفه ای طولانی با اثر زیبای دیگری درباره عراق در خدمت شما هستیم. همانطور که می دانید، مستندهای مربوط به عراق و صدام بخاطر تاثیراتی که این کشور بر ما داشته اند، جزء موضوعاتی هستند که همواره در لیست ترجمه ها و ارائه صد مستند قرار گرفته اند.

کشور عراق از زمان ریاست جمهوری حسن البکر که منجر به روی کار آمدن حزب بعث شد، دستخوش تغییرات بسیاری بود. از کودتای درون حزبی صدام حسین گرفته تا جنگ های خارجی و داخلی و نیز تحریم هایی که طی این چهل سال مردمش را به خاک سیاه نشاند. کشوری با 25 میلیون نفر جمعیت و نفت و منابع بسیار که می توانست جزء بهترین و ثروتمندترین کشورهای جهان باشد، در فلاکت و ناامنی غوطه ور شده و آینده روشنی نیز در انتظارش نیست.

مستند 4 قسمتی عراق: ویرانی یک ملت سرگذشت عراق را از 40 سال پیش مورد بررسی قرار می دهد و روندی که منجر به کشور ناآرام کنونی شده را بیان می سازد. این اثر فرانسوی که در سال 2020 ساخته شده، بخصوص درباره نقش غرب و آمریکا در به وجود آمدن عراق امروزی صحبت می کند.

اگر از مستند پیشین ما یعنی روزی روزگاری در عراق راضی بودید، بدون شک از این مستند نیز لذت خواهید برد. گرچه ممکن است برخی مطالب این مستندها مشترک و تکراری باشند، اما مطمئن باشید که هرکدام، صحبت ها و روایات جدیدی نیز داشته اند که در لیست آثار در دست ترجمه قرار گرفته اند.

از نکات مثبت این مستند، می توان به روایت گری بیطرفانه وقایع از دید مردم و رهبران و مقامات کشورها اشاره کرد، افرادی همچون مسعود بارزانی (رهبر پیشین اقلیم کردستان) یا فرانسوا اولاند (رئیس جمهور سابق فرانسه) از جمله افراد شاخص در مستند هستند.

اما از نکات منفی آن هم می توان به پررنگ نشان دادن نقش فرانسه اشاره کرد که کمی اغراق آمیز است. اما خوشبختانه به روایت مستند آسیب زیادی نزده است.

با زیرنویس پارسی اختصاصی صد مستند، تقدیم به بینندگان عزیز. بدون سانسور و تحریفات